Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

piątek, 21 września 2018

Suwerenność

Nie rozstrzygnięto wczoraj w poznańskim Sądzie Apelacyjnym odwołania Towarzystwa Chrystusowego od wyroku cywilnego, który zapadł w sprawie wielokrotnych gwałtów na dwunastolatce. Ich sprawca, ksiądz, został już osądzony karnie, skazany i odbył wyrok. Potem nadal sprawował posługę i kontaktował się z dziećmi do czasu, kiedy wskutek nagłośnienia sprawy został usunięty ze stanu kapłańskiego.
Po raz pierwszy w Polsce odszkodowanie ma zapłacić nie pedofil, ale instytucja, która go zatrudniała. To nowy u nas element w sprawie pedofilii w Kościele, którą na forum Watykanu postawił papież, a która dotąd porusza emocje w wielu państwach katolickich. Podobnie było już w Ameryce, gdzie wysokie odszkodowania sprawiły, że problem przestępstw seksualnych duchownych jest tam bardzo poważnie traktowany.
Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał rację Fundacji Helsińskiej, utrzymującej że “zarządzenie ekshumacji wbrew ich woli oraz pozbawienie ich skutecznych środków odwoławczych od postanowienia prokuratora w tej sprawie, naruszają między innymi ich prawo do prywatności i życia rodzinnego gwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka". Chodzi o rodziny ofiar smoleńskich, protestujące przeciwko ekshumacji szczątków swoich krewnych.
Oba przedstawione wypadki prezentują istotę obecnych sporów o niezależność wymiaru sprawiedliwości. Tam gdzie jest on niezależny, skrzywdzony obywatel może liczyć na korzystny dla siebie wyrok nawet w konflikcie z najpotężniejszą instytucją w państwie. Jeżeli jest podporządkowany politykom, nie ma takich szans. Może nawet nie mieć prawa do odwołania, musi się uciec do europejskiej jurysdykcji.
Trudno cokolwiek dodać jeszcze do zestawienia tych informacji. Fakty mówią za siebie. To suweren ma być najważniejszy, nie jego reprezentant.

1 komentarz: