Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

wtorek, 14 lutego 2023

Plany

 Prezydent zapowiada ofensywę dyplomatyczną. Zamierza się spotkać z Jensem Stoltenbergiem, Olafem Scholzem, Emmanuelem Macronem i Karolem III. Odbędzie z nimi rozmowy. Nie zdradza, o czym zamierza rozmawiać.

Losy ustawy o SN, skierowanej do Trybunału Konstytucyjnego, pozostają w zawieszeniu. W dodatku ów sąd ma jeszcze do rozstrzygnięcia postawiony przez ministra Ziobrę problem niezgodności z Konstytucją wyroków TSUE. Tych nakładających na Polskę kary za Turów i Izbę Dyscyplinarną.

Znane są podziały w Trybunale Konstytucyjnym. Sędziowie mianowani spośród kandydatów wysuwanych przez środowisko Solidarnej Polski kwestionują prezesurę Julii Przyłębskiej. Jest tam jeszcze rozróżnienie na sędziów i tzw. neosędziów.

W dodatku Europejski Trybunał Praw Człowieka zawiadomił, iż w trybie pilnym rozważa osiem (sic!) spraw przeciwko Polsce. Prezydent bowiem odmówił powołania na stanowiska sędziowskie w Izbie Karnej i Cywilnej SN czterech kandydatów zgłoszonych przez KRS. Siedmiu innych prawidłowo zgłoszonych sędziów nie otrzymało należnych im stanowisk w innych sądach.

Z drugiej strony odwołano szefa NCBiR. Powodem było przyznanie 55 milionów złotych firmie 27-latka. Założył ją 10 dni wcześniej. W dodatku wniosek wpłynął w terminie rozszerzonym w ostatniej chwili i został przez ekspertów oceniony jako zaledwie spełniający kryteria konkursu. Mimo że ma być zgodna z prawem, inkryminowana willa+ jest jednak w jakimś odwrocie.

Powstaje więc problem, czy ofensywa dyplomatyczna prezydenta do czegoś doprowadzi. Wszak akceptował powstawanie chaosu w naszym prawodawstwie. Na forum międzynarodowym można się odwołać albo do siły, albo do prawa. Pierwszy wariant ośmieszyła już Moskwa. Drugi jest raczej poza zasięgiem prezydenta kraju, borykającego się z prawnym bałaganem.

Nic więc dziwnego w tym, że zapowiedzi Andrzeja Dudy nie spotykają się z oczekiwaniem sukcesów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz