Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

piątek, 11 lipca 2014

Admonicja

Prawicowe media rozważają możliwość ekskomunikowania Hanny Gronkiewicz - Waltz za zwolnienie profesora Chazana z funkcji dyrektora szpitala. Przysługujące mu prawo do odmowy wykonania zabiegów sprzecznych z własnym nakazem sumienia rozciągnął na podległy mu personel, w wyniku czego pacjentka z uszkodzonym genetycznie płodem nie mogła się poddać zgodnej z prawem aborcji. Czyli wedle niektórych dziennikarzy a także duchownych urzędnik ma być wyklęty ze społeczności wierzących za to, że spełnia swój ustawowy obowiązek. Państwo zatem, nakładające nań powinności też by musiało podlegać anatemie. Zdaniem rzecznika episkopatu zachodzi tu podobny przypadek do tego, kiedy w kopalni Wujek strzelający do górników funkcjonariusze milicji byli powolni zbrodniczemu rozkazowi, wydanemu w imieniu totalitarnego państwa. Bardzo to znamienne porównanie demokracji z komunizmem.
Ekskomunika jest odwrotnością odpustu. Odmawia zbawienia wiecznego w odróżnieniu od darowania win, które  miało zapewniać wstęp do nieba. Zyskowny niegdyś handel takimi certyfikatami został przez Kościół poniechany w wyniku reformacji, spowodowanej pychą średniowiecznego kleru, uzurpującego sobie prawo do ferowania ostatecznych wyroków boskich. Rzecz nastąpiła po upowszechnieniu odpłatnej absolucji w wyniku wdrożenia druku za pomocą ruchomej czcionki, odlewanej w ołowiu. Jan Gutenberg nie po to inwestował w swój wynalazek aby ludzkość się nim mogła napawać, ale właśnie aby drukować formularze rozgrzeszeń, najbardziej wtedy poszukiwany towar. W wyniku tego handel odpustami osiągnął takie rozmiary, że się luterańska rewolucja upowszechniła, w odróżnieniu od poprzedzającej ją, husyckiej. Dzisiaj nikt już nie kupuje sobie odpustu. Okazuje się atoli, że można jeszcze zasłużyć na ekskomunikę. 
 
Fundamentalizm polega na przymuszaniu ludzi niewierzących lub wyznawców innych religii do przestrzegania zasad własnej wiary. Czyli ośrodki nawołujące do obłożenia prezydent Warszawy anatemą spełniają definicję wojującej, religijnej ortodoksji. Chcą też urzędników przymusić do współdziałania w dziele zaprowadzenia u nas państwa wyznaniowego. Jakie są tego skutki najlepiej prezentują państwa Bliskiego Wschodu, niegdyś przodujące światowej cywilizacji. W czasie, kiedy jeszcze nie zaznano krucjat i religijnej nienawiści. Kiedy w wyniku wojen o Jerozolimę nastąpiło zamknięcie się islamu na innowierców, skończył się też jego renesans, znajdując swój dalszy ciąg w Europie.
 
Przeciwnicy decyzji Hanny Gronkiewicz - Waltz znaleźli też wczoraj odpór. Twój Ruch chce całkowitej likwidacji deklaracji sumienia i zapowiada szereg pikiet przed szpitalami, w których pracują jej sygnatariusze. Nie jest to chyba najlepsza wiadomość dla zwolenników niezależności państwa od Kościoła. Specjaliści od happeningów wszczynają akcję, w której się dotąd specjalizowały związki zawodowe. Mamy więc ogromne szanse na to, że dziecko zostanie wylane z kąpielą i fundamentaliści będą ostatecznie górą. Nic tak bowiem nie pomaga obrońcom jak atak wywiedziony przez mało poważanego przeciwnika. Walka o wyzwolenie medycyny z wpływów kleru będzie przyjmowana jako gorliwość politycznych bankrutów, szukających okazji do powrotu na scenę polityczną. Aliści o sile idei świadczą też jej przeciwnicy. 
 
Trudno się na koniec oprzeć refleksji, że kiedy o odstępstwie od wiary, zasługującym na wyklęcie ma przesądzać zapisane w konkordacie uznanie rozdziału Kościoła od państwa, to wszyscy sygnatariusze układu z Watykanem też by musieli być ekskomunikowani. Zarówno jednak fundamentalizm jak i rozciąganie boskich kompetencji na kler się kończą źle, zarówno dla państwa jak i Kościoła.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza