Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

wtorek, 31 marca 2020

Dwubieguni

“Korzenie i praktyka totalitaryzmu. Wypisy źródłowe” Bartosza Januszewskiego. Materiał do wykorzystania na lekcjach historii, zalecany przez IPN. Okazuje się, że wedle autora rzeczonego opracowania totalitaryzm wyrósł też z przemyśleń twórców Oświecenia. Ba, winny komunizmowi i faszyzmowi jest również... Karol Darwin.
Obóz władzy intensywniej się różnicuje, niż było tak jeszcze niedawno. Z jednego jego odłamu słyszymy, że wybory 10 maja muszą się odbyć, bo wymaga tego… właśnie. Jak samorządowcy zechcą w tym dziele przeszkadzać, mogą stracić pracę. Z drugiego skrzydła biało-czerwonej drużyny słychać, iż się wyborów nie da przeprowadzić, bo to w warunkach epidemii niebezpieczne.
Chociaż twardy front trzyma się jeszcze mocno. WOŚP kupiła w Chinach środki medyczne dla polskich szpitali. MON został poproszony o przewiezienie ich do Polski. Przedsięwzięcie upadło kiedy "nagle w całą sprawę wmieszali się urzędnicy z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów". Przywóz więc będzie musiał być załatwiony komercyjnie.
Mimo to widać dwójmyślenie, nieznane dawniej w dobrej zmianie. Przypisywanie winy za totalizm twórcom nowoczesnych nauk ma dowodzić szkodliwości postępu. Rzecz jest równie wiarygodna, jak twierdzenie z TV Trwam, że konsekrowane ręce księży nie przenoszą wirusa. Nic dziwnego, iż w takim natłoku niekonwencjonalnych wieści formacja głosicieli jedynie słusznych prawd jednocześnie nawołuje do przeprowadzenia wyborów i do ich odłożenia.
A jak się w tym ma odnaleźć dzieciarnia, która ma przyswajać zalecane przez IPN mądrości? Jak takie nauki młodzi ludzie pogodzą z właściwym sobie krytycyzmem i rezerwą wobec wszelkiej pompy i namaszczenia? Jak na takim propagowaniu prawomyślności wyjdzie dobra zmiana? Bardzo interesujące.
Wyraźnie widać, że wirusa dwuwartościowości musi roznosić jakiś układ. Prawo więc premiera do odwoływania niepokornych członków Rady Dialogu Społecznego, postulowane przy okazji uchwalania “tarczy antykryzysowej”(sic!), miałoby wyraźnie oświeceniowe, czyli totalitarne korzenie, wynikające z ewolucji gatunków.
Uff...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza