Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

piątek, 22 czerwca 2018

Przybytki

Wzrost gospodarki w pierwszym kwartale o 5,2% to zaskoczenie, ale i powód do dumy dla wielu komentatorów ekonomicznych. Typowano niżej. Tyle tylko, że z tego sukcesu aż 1,9% uzyskano dzięki zapasom. Co to jest? Wyprodukowane wyroby, których nikt nie kupił i pozostając w magazynach generują koszta. Albo ich nie odebrali importerzy, albo stanowią materialne zaplecze dla różnych przekopów przez mierzeje, obiektów centralnej komunikacji, czy innych takich samochodów elektrycznych.
Takie zapasy pojawiają się pod koniec cyklu ekonomicznego i zwiastują nadchodzący spadek wzrostu. Ilustruje to wykres autorstwa ekonomistów Banku Zachodniego WBK (za Business Insider):
Przedstawiony tu wykres sugeruje, że nasze zapasy powstały w wyniku gorszych wyników eksportu. Ktoś nie odebrał zamówionych towarów. To zaś by mogło świadczyć o gasnącej koniunkturze na rynkach światowych.
Nasi hurrapatrioci cieszą się jednak z kłopotów niemieckiej gospodarki, jakich jej przysporzy prezydent Trump, który nie chce mercedesów na ulicach amerykańskich miast. Tymczasem nasz eksport do Niemiec stanowi jedną czwartą wartości naszych towarów oferowanych odbiorcom zagranicznym. Jeżeli Ameryka zamknie przed Niemcami swój rynek, nie staniemy się posiadaczami rzeczonych aut. Skutkiem będzie ograniczenie wzrostu PKB.
Maleje także dynamika konsumpcji. Wynika to z pierwszego z załączonych wykresów, ale nie tylko. Jest i drugi, autorstwa ekonomistów  mBanku [za Business Insider]:
Wedle Jagody Fryc, która cytuje powyższą analizę, obserwowane tu załamanie wynika ze świąt i długich weekendów w kwietniu i maju i nie ma związku z zakazem niedzielnego handlu. To prawda, chociaż długie weekendy są również dniami bez handlu, podobnie jak niedziele. Można się zatem spodziewać, że kiedy spadnie koniunktura, ideologiczne zakazy pogłębią regres PKB.
Szczególnie silnie to możemy odczuć, bo maleje też saldo eksportu. Niepokojąco więc rzecz wygląda. Szczególnie zaś źle by było wtedy, kiedy by się Trumpowi udało osłabić niemiecką dynamikę PKB.
Ale nasi mądrale się cieszą. Znowu więc kroi się 1:27.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz