Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

wtorek, 27 lutego 2018

A'tom

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie trwają prace nad budową pomnika smoleńskiego. Skrzętność zaś internautów pozwoliła odszukać jego wizerunek... w znanym komiksie z czasów komuny. Więcej, można tam też odczytać wówczas napisane komentarze widzów i replikę twórców.
Jakoś nie mamy ostatnio szczęścia do monumentów. Gdzieś tam zbudowano betonowy samolot, biorąc za wzór model przypominający raczej balon zaporowy czasu wojny. Gdzie indziej zawieszono tablicę z podobizną zupełnie niepodobną do upamiętnianej osoby. Statua jednego ze zmarłych w Smoleńsku ministrów przypomina Waszyngtona. Teraz najważniejszy monument, bo wieńczący lata obchodów miesięcznic, jeszcze przed odsłonięciem staje się obiektem dowcipów.
W dodatku warszawianie protestują przeciwko rzeczonemu przedsięwzięciu. Publikowane są badania opinii, z których wynika dezaprobata większości mieszkańców stolicy dla kolejnych lokalizacji pomnika. Ostatnio zaś rozpoczęta budowa prowokuje czynne protesty. Przedwczorajszy pochód był tego znakiem.
Wszystko zaś się odbywa w otoczce załamania teorii smoleńskiego zamachu. Jakiś odnaleziony rzekomo film, pokazujący manipulacje przy skrzydle tupolewa przed jego startem okazał się zapisem rutynowej kontroli. Zresztą jego przekaz zdementował niebawem po ogłoszeniu sam Antoni Macierewicz, stwierdzając że bomby zainstalowano w Samarze, podczas remontu, a nie tuż przed lotem. W dodatku rzeczonym informacjom towarzyszyło ujawnienie przez media raportu ekspertów prokuratury, wykluczających zamach.
W tej sytuacji kontrowersyjne zarządzenie o budowie pomnika wznieci kolejne kłótnie i one pewnie przykryją awantury, sprowokowane ustawą o IPN-ie. Teraz jednak nie zamach będzie ich osią, a pomnik.
I tak od awantury do awantury nadal będzie przebiegać nasza polityka. Widać innej obecna ekipa nie potrafi zaproponować. Bo przycichły próby renacjonalizacji, restrukturyzacji i podobnie nazywanych poczynań, również zresztą budzące sprzeciwy.
Trudno się oprzeć wrażeniu, że skoro każdy ma to, na co zasłużył, słusznie otrzymujemy oprotestowywane symbole. Przypadkiem?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przepraszam, ale nie odpowiadam na komentarze, bo odpowiedzi się nie pojawiają.