Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

środa, 9 stycznia 2019

Światowcy

Mapa kościelnej pedofilii prezentuje miejsca oficjalnie znane z seksualnego molestowania dzieci przez duchownych. Przeważają większe miasta. Widać tu chyba analogię do lokalizacji ujawnionych sitw. Prowincja jest ich matecznikiem, ale znane są głównie z metropolii.
Rzecz się zasadza na naszej mentalności. Nie donosi się na sąsiadów, czy w ogóle na znajomych, chyba że cichcem, anonimowo. Ponieważ o tajemnicę na prowincji jest bardzo trudno, panuje tam zmowa milczenia. Dzieją się przeto rzeczy straszne, ale nikt o nich nie mówi. Cnota prowincji staje się zatem prawdą, bo jest nią to, w co się wierzy.
Tymczasem wśród prowincjonalnych elit jest tolerowane pijaństwo, korupcja, nepotyzm, arywizm i inne plagi, przed którymi lud się nie może obronić. Przyjmuje je więc cierpliwie, jako oczywisty element niełatwej wcale rzeczywistości. Ba, rzecz jest racjonalizowana. Przecież znajomkowie muszą być uprzywilejowani, bo jakżeby inaczej ich protektorzy mogli utrzymać swoją pozycję? Wszak pokorne cielę dwie matki ssie.
Rzecz nieźle ilustrują ostatnie inspekcje w escape roomach. Co ósmy z dotychczas skontrolowanych trzeba było zamknąć, bo ich urządzenia grożą tragedią. Państwo zaś podjęło czynności dopiero, kiedy się w jednym z nich zdarzyło nieszczęście, które poruszyło wszystkich Polaków. Przedtem przyjmowało brak informacji za dobrą informację.
Celnie ten mechanizm wykorzystali dobrozmieńcy. “Głupi polski lud”, jak cynicznie powiadają, pokornie kupuje twory ich “mabeny”, mimo że są prymitywne i rozłażą się przy pierwszej konfrontacji z rzeczywistością. Parafialny fatalizm każe im się cieszyć, że nie jest jeszcze gorzej. A osoba z ich grona, wbrew wszystkiemu wykrzykująca miastowym mędrkom, że jej się “po prostu należało” to, co sami kwestionują, przynosi nadzieję na lepszą przyszłość. Przecież ze swojakami trzeba się dzielić.
Tisze jedjesz, dalsze budiesz” – mawiają Rosjanie, światowi eksperci w pokornym znoszeniu niesprawiedliwości. Może stąd u naszych wybawicieli od Zachodu wywodzi się tęsknica za Wschodem?

3 komentarze:

 1. "Tisze jedjesz, dalsze budiesz” – mawiają Rosjanie. Mawiają też "Dalsze jedjesz, tisze budiesz”.

  Lehoo

  OdpowiedzUsuń
 2. It's remarkable in support of me to have a web page, which is beneficial designed for my know-how.
  thanks admin

  OdpowiedzUsuń
 3. Hey there would you minnd stating which blog platform you're
  working with? I'm looking to start my own blog in the near
  future but I'm having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  Thee reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm looking for something complletely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

  OdpowiedzUsuń

Przepraszam, ale nie odpowiadam na komentarze, bo odpowiedzi się nie pojawiają.