Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

sobota, 3 sierpnia 2019

Prekursorstwo

Trwa dyskusja o udziale rodziny marszałka Kuchcińskiego w jego lotach służbowych. Wedle posła Nitrasa mogło takich przypadków być nawet sto. Od marca 2018 roku do teraz odnaleziono tyle właśnie zapotrzebowań, ale wczoraj po południu mówiono już o 150 lotach. Media pytają, czy służbowymi podróżami były także wypady na narty? A jak można przeczytać w Internecie marszałek rzeczywiście musi być zalatany. Wszak nie wziął udziału nawet w uroczystości obchodów 75 rocznicy Powstania Warszawskiego.
W całej sprawie zabrał głos mecenas Giertych. Powołując się na artykuł 231, paragraf 2 kodeksu karnego zwraca uwagę, że za “przekazywanie przez funkcjonariuszy publicznych majątku państwowego w celu zapewnienia potrzeb logistycznych swojej rodziny” grozi kara pozbawienia wolności do lat dziesięciu (sic!).
Redaktor Szułdrzyński pyta, czy gulfstreamy staną się ośmiorniczkami dla obecnej władzy? Wprawdzie szef KPRM wydał zarządzenie legalizujące loty członków rodzin polityków, przewożonych rządowymi samolotami i ustalił wysokość opłat, ale mleko się rozlało. W dodatku jeśli marszałek ma prawo wozić rodzinę luksusowym gulstreamem za równowartość biletu zwykłych linii lotniczych, to dlaczego takiego prawa nie ma zwykły Kowalski?
I tu znowu się trzeba odwołać do rzeczonego listu niegdysiejszego wicepremiera. W zamieszczonej tam ironicznie propozycji ustawy o sprawowaniu władzy nad substancją należącą do narodu jest artykuł 3. w którym czytamy: Członkowie PiS mogą dowolnie używać majątku państwowego według potrzeb swoich i swojej rodziny. Majątek ten nie może być używany przez tych członków rodziny, którzy są niepewni ideologicznie lub wyrażają poglądy sprzeczne z linią polityczną partii.
Aliści istnieje wypróbowana już zasada “nam się to po prostu należało”. I jak pokazuje praktyka, nie trzeba się wtedy odwoływać do uregulowań. Ośmiorniczki zaś mogą się jednak przeobrazić w ośmiornicę. Dotąd było tak tylko w filmie, ale sztuka zawsze wyprzedza rzeczywistość.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza