Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

środa, 5 kwietnia 2017

Zamysły

PiS ma poważny kłopot. Dorzucić nie mają już czego, bo zadłużyli budżet na wiele lat. Smoleńsk wyraźnie nie porusza umysłów. Likwidacja metody in vitro służy jedynie podtrzymaniu niepewnej przychylności Radia Maryja. Mogą ewentualnie dokonać rekonstrukcji rządu, ale z jednej strony nie bardzo mają kogo postawić na tylko nominalnie pełnionych stanowiskach, z drugiej przyznaliby się do popełnienia błędów.
Celem zaś nie jest tu raczej sprawowanie władzy, tym bardziej dokonanie jakichś reform. Zbyt chaotyczne i przypadkowe jest to, co się dzieje. Trzeba się chyba zgodzić z twierdzeniem, że głównie chodzi tu o zemstę na inteligencji. O upokorzenie jej chociażby tworzeniem nowej elity, prezentującej przeciwne cechy dla przedstawiciela establishmentu. W szczególności zaś chodzi o zarządzanie bankiem gniewu na użytek “ośmielonego lumpiarstwa” [J. Staniszkis].  
Dlatego nie można odmówić racji twierdzeniu Jana Wróbla, że to nie kompromitacja maltańska rzuciła PiS na  matę, a “Ucho Prezesa”. Także “Bajki Skiby”, opowieści Kaludii Jachiry, czy inne demaskatorskie prezentacje, ukazujące namaszczony komizm władzy, udającej “dobrą zmianę”, a w rzeczywistości odreagowującej frustracje swego szefa.
W sytuacji kiedy społeczność buduje przyszłość w warunkach skomplikowanych wskutek niedawnego kryzysu, maleją spory światopoglądowe. Rolę idei przejmują ideologie, których głosiciele szerzą demagogiczne hasła, obrażające inteligencję ludzi jako tako nawykłych do samodzielnego myślenia.
PiS wykorzystał tę tendencję na sposób lisi, udając lwa, czyli chowając demiurga polityki w szeregach zwykłych posłów na pozycje siłowe wystawił substytuty. Te się nie sprawdziły, kamuflaż również się nie udał, bo wszystko tu jest na niby. Najlepiej więc spełnia tylko warunki farsy i odsłonięcie tej prawdy doprowadziło do krachu.
Najweselsze tu jednak są nasze przyszłe losy. “Pawiem narodów byłaś i papugą” pisał kiedyś Juliusz Słowacki. Aż strach pomyśleć co o nas napiszą nasi następcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przepraszam, ale nie odpowiadam na komentarze, bo odpowiedzi się nie pojawiają.