Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

niedziela, 8 października 2017

Spryt

Tylko urżnąć się na chrzcinach
i wziąć zwiać do Wołomina –
taka gmina.
Taka gmina. [Przybora]
Jak się wykazać polityczną zręcznością? Trzeba wykorzystać okoliczności. Kiedy się zatem wsparło jednego antagonistę sporu, nie daje się spacyfikować drugiego, należy pierwszego   nieco utemperować, drugiemu teraz nieco ustępując. Kiedy się potem obu im wytłumaczy, że wszystko postępuje zgodnie z ogólnym zamiarem naprawiania rzeczywistości, jest się zręcznym. Dopóty oczywiście, dopóki obie strony ponad sporem dostrzegają nadrzędność ideologii a nie osobistych obsesji.
Taką sytuację zaobserwowaliśmy w ostatnich dniach ubiegłego tygodnia, kiedy to prezydent się nie zgodził na PiS-owską korektę swoich ustaw i prawie jednocześnie odbyła się konwencja Solidarnej Polski, partii twórcy ustaw obłożonych prezydenckim wetem. Jarosław Kaczyński, który wcześniej poparł projekty Zbigniewa Ziobry, zmierzające do uzależnienia od niego KRS-u i Sądu Najwyższego, teraz negocjuje z prezydentem, który w tym względzie sobie przypisuje główną rolę. I tak, co podkreślił wczoraj Rafał Chwedoruk, ze strony stał się arbitrem.
Nadrzędna zaś nad wszystkim jest ideologia, która stanowi, że komuna nie była zła, tylko poddana Sowietom. Kiedy się teraz przywróci jej metody zarządzania państwem, odepchnie od Polski wolny rynek i kapitalizm w ogóle, zcentralizuje (skomprymuje) zarządzanie, nade wszystko zaś stworzy nowe społeczeństwo(!) nastąpi dobrobyt, bo państwo się stanie nowoczesne, sprawiedliwe i sprawne. Na przeszkodzie wprawdzie stoi Unia. Szczęśliwie jednak zachodni libertynizm przeszkadza naszym fundamentalistom religijnym i przy pomocy Kościoła uda się pewnie obrzydzić naszym euroentuzjastom korzyści wynikające z otwarcia na Zachód i niech nas wtedy stamtąd wyrzucają.
To chyba organiczna cecha. Kalendarzowy koniec każdego okresu musi być trudny dla emocjonalnych poczynań w polityce. Może dlatego, że admiratorzy planowej gospodarki podświadomie potęgują wtedy swoje wysiłki w trosce o terminowe wykonanie zadań. Może jednak lepiej wykazywać się zręcznością na początku tygodnia?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przepraszam, ale nie odpowiadam na komentarze, bo odpowiedzi się nie pojawiają.