Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

sobota, 22 czerwca 2019

Imperialiści

— Dzisiaj jesteśmy bardzo zadłużeni, głównie u zagranicznych wierzycieli. To jest niebezpieczne, bo jesteśmy w ósemce najbardziej zadłużonych krajów świata. Będziemy to odkręcać przez co najmniej 20-30 lat — zauważył premier Morawiecki.
— Dzisiaj rzeczywistość gospodarcza polega na tym, że te kraje, które są zdecydowanie silniejsze, próbują - i udaje im się to świetnie przez ostatnie 100 lat - przedłużyć dalej tę swoją siłę poprzez odpowiednie mechanizmy — mówi dalej.
Nie da się jego słowom odmówić racji. Dlatego nie trzeba się było zapożyczać dla zdobycia władzy, w dodatku aby rozdać uzyskane tak pieniądze tym, którym się “po prostu należały”. Trzeba było się postarać o wzmocnienie Polski, aby stuletnie wedle naszego premiera mechanizmy działały także na naszą korzyść.
Owe bowiem mechanizmy nie są wcale stuletnie. Zawsze działały na korzyść silniejszego. Dlatego nie ma w Europie żadnego państwa narodowego. Każde się składa ze zlepku nacji, które kiedyś tworzyły coś w rodzaju imperium, górującym siłą nad pojedynczym plemieniem. Liczyła się liczba ludzi płacących podatki lub podejmujących wojnę.
Najgłośniej zaś nawet krzyczący słabeusze stawali się zawsze, nie tylko od stu lat, wyśmiewanymi pozerami, uzurpującymi sobie więcej, niż mogą. Dlatego powstała Unia Europejska, która na jasnych zasadach integruje państwa wokół wspólnych wartości. Przede wszystkim równości wobec prawa.
Zmierzanie zaś do mitycznej podmiotowości, którą jakoby nam dobra zmiana przywraca zaciągając długi, to w istocie nic innego, jak próba budowy nowego imperium, Międzymorza. Tyle tylko, że za pożyczone pieniądze, które trzeba zwracać.
Najlepszym więc znamieniem naszych możliwości jest zablokowanie przez nas zapisu o neutralności klimatycznej. A to Trzeci Świat właśnie kontestuje stale nawoływania do ograniczania emisji. Tam więc jesteśmy i nie zmienią tego żadne zapewnienia o jakiejś podmiotowości.
Zdolność rozumienia tego jest rzeczywistym kryterium podziału naszego społeczeństwa. Niby proste, ale wymaga… właśnie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza