Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

czwartek, 31 sierpnia 2017

Niewiasty

Kobiety nie cieszą się wzięciem u religijnych ortodoksów. Ojcowie Kościoła z antypatią się o nich wyrażali, w najlepszym razie zalecając im posłuszeństwo wobec mężów, w najgorszym nazywając je narzędziem Szatana. Zbiorowo też w chrześcijaństwie są źle traktowane jako siostrzyce sprawczyni pierworodnego grzechu. Skąd to wszystko?
Nietrudno sobie wyobrazić początki konfliktu kobiet z szamanami, którzy byli protoplastami późniejszych księży. Mężczyźni szli na łowy, one pozostawały na miejscu wespół z cudotwórcami, którzy jedynie przy pomocy zaklęć sprowadzali obfitość na obozowisko. Nie dość, że nic nie robili, to w dodatku wtrącali się do wszystkiego.
Już wówczas irytujący, iście babski zwyczaj głośnego wypowiadania tego co myślą, musiał sługom najświętszego nawet gaju nasuwać skojarzenie kobiet ze Złym. Tym bardziej, że zawsze były od mężczyzn znacznie sprawniejsze w formułowaniu myśli, nie wspominając o ich oczywistej przewadze w szybkości wypowiadania słów i przenikliwości ich głosu, za nic mającego najszczelniej teraz za uciekinierem zatrzaśnięte drzwi. A wtedy?
Łatwo też sobie przedstawić męki nazbyt pobudzonych ascetów, którym widok kobiet musiał przywoływać na myśl wielce ambarasujące sceny, co owi racjonalizowali bajdami o daremnym kuszeniu, zwalczanym przez biczowanie mdłego ciała – w najbardziej prawomyślnym przypadku.
Na stosach więc inkwizycji, które pochłonęły setki tysięcy ofiar płonęły głównie białogłowy. Prawda bowiem w ogóle boli, a słowa jeszcze przed potopem wykrzykiwane przez kobiety o tym co myślą o ówczesnych besserwisserach musiały przecież znaleźć zadośćuczynienie. W przyrodzie nic nie ginie.
To i teraz mamy kolejny przykład tego samego odwiecznego syndromu. Zgwałcona w Rimini Polka mogła zajść w ciążę. Już się więc podnoszą głosy ortodoksów, aby jej odmówić ewentualnej aborcji. O konwencji antyprzemocowej nie ma już co mówić.
Tak to się gwałt gwałtem odciska. Stale jednak “damski problem” znajduje pierwszeństwo przed każdym innym i stale kobiety są górą w tym swoistym sporze ołtarza z tronem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przepraszam, ale nie odpowiadam na komentarze, bo odpowiedzi się nie pojawiają.