Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

środa, 23 sierpnia 2017

Korzyść

Bełkot to mowa bez sensu [Bocheński]. Polega na używaniu określeń, których nikt nie rozumie albo na zmianie znaczenia wyrazów, stosowanych w przekazie. Znajdujemy tu znakomitą ocenę nowomowy, tak obecnie chętnie stosowanej.
Kiedy więc wojewoda przez godzinę z kartki wylicza co robił on i jego służby w czasie, kiedy wicher wedle jego wcześniejszego wywiadu doprowadził jedynie do sytuacji, w której trzeba było zgrabić liście ze ścieżek rowerowych, nie mieliśmy do czynienia z wyczerpaniem definicji podanej przez ojca Bocheńskiego?
Minister, który marszałka województwa nawoływał do pracy, kiedy sam się trudził czymś zgoła innym, zupełnie nie przeinaczał składając na samorząd winę za opóźnienie przyznania rządowej pomocy poszkodowanym przez wichurę. Także kiedy “totalnej opozycji” przypisał krytykę, jaką wobec niego wyrazili związkowcy za pracochłonne, bo ręczne kierowanie ich służbą. Jeżeli jednak nie “ściemniał”, to co robił?
Ba, nawoływanie do wprowadzenia zakazu sprzedaży w niedzielę budzi wątpliwości tego samego rodzaju. Bo jeżeli mają być zamykane supermarkety, a nie stacje benzynowe, małe sklepy, szpitale, dworce kolejowe, zatrzymywane taksówki i policja oraz wojsko nie będą na weekend odsyłane do domu, to w żądaniach wdrożenia programu “Niedziela +” jawi się jakaś niepokojąca luka merytoryczna.
A przecież by wystarczyła krótka notka, że żywioł uderzył w piątek, władze wykorzystały sobotę i niedzielę na czas bliskości rodzinnej i dopiero w poniedziałek mogły się zająć organizacją tego, co wdrożyły później.
Podobno obraz komunikuje więcej niż tysiąc słów. Czasem jednak nie wystarczą zdjęcia trzymających władzę dygnitarzy w narodowych pelerynach, by zrozumieć, jak każdy sam sobie powinien radzić w czasie weekendu, przeznaczonym na zażywanie rodzinnej lub koleżeńskiej bliskości.
Dzięki jednak takiemu  splotowi wydarzeń jest jasne, że definicji podanej przez ojca Bocheńskiego nie da się podważyć.
Nie ma więc niczego tak złego, aby jakoś nie wyszło na dobre.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przepraszam, ale nie odpowiadam na komentarze, bo odpowiedzi się nie pojawiają.