Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

piątek, 11 sierpnia 2017

Wybory

Im więcej mamy wolności, tym więcej nam świat oferuje możliwości wyboru. Im też bardziej jesteśmy bystrzy, tym szerszą dostrzegamy paletę wariantów. Inteligentni więc cieszą się większą swobodą od tępaków. Dlatego chyba są dość powszechnie znienawidzeni, zawiść bowiem  jest potężnym inspiratorem złych emocji.
Firmy meblarskie, z IKEĄ na czele są przez Greenpeace inspirowane do ignorowania surowca, pochodzącego z wycinki Puszczy Białowieskiej. Ponieważ międzynarodowa organizacja ekologiczna może łatwo namówić nabywców do rezygnacji z zakupu mebli, wyprodukowanych z “zatrutego drewna”, bojkot się rozszerza. Jeżeli zatem tak niszczącą dla Puszczy walkę z kornikiem  podjęto dla zysku, inicjatorzy przedsięwzięcia obejdą się smakiem.
Podkomisja smoleńska wznowiła działalność tuż przed wczorajszą miesięcznicą. Efektem tego było oświadczenie, że skrzydło Tu-154, który uległ katastrofie rozpadło się przed uderzeniem w złamaną potem brzozę, o czym mają świadczyć fragmenty blachy, znajdowane przed rzeczonym drzewem.
Aliści w raporcie komisji Millera opisano wcześniejsze kolizje płata z drzewami o mniejszej średnicy, które nie łamiąc jego konstrukcji odrywały fragmenty poszycia. Dopiero po półkilometrowym od od tych zdarzeń locie, kontynuowanym wtedy cały czas na wysokości 6 metrów nad ziemią, nastąpiło zderzenie płatowca z pniem o grubości ponad czterdziestu centymetrów, czego skrzydło wreszcie nie wytrzymało i zostało równo odcięte od reszty konstrukcji.
Mamy więc z jednej strony zawężenie możliwości wyboru, jaki stoi przed wytwórcami mebli, z drugiej jego poszerzenie wobec wszystkich zainteresowanych katastrofą smoleńską. W pierwszym więc wypadku obserwujemy ograniczenie wolności, w drugim jej poszerzenie. Tyle, że ogranicza się tu wolność dla ratowania Puszczy, stanowiącej światowe dziedzictwo przyrodnicze, poszerza zaś dla tworzenia teorii zamachu, mającej zburzyć poczucie bezpieczeństwa Polaków.

Aliści wolność również jest względna. Mniej kontrowersyjna w tym względzie jest dobra wola. Jeżeli wyraża ją ktoś mądry, jest bezsprzecznie dobra. Czyli nadal jest ważna stara stoicka zasada, iż nic nie znaczy wartość, której nie towarzyszy rozsądek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przepraszam, ale nie odpowiadam na komentarze, bo odpowiedzi się nie pojawiają.