Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

sobota, 21 kwietnia 2018

Nemezis

Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość; kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość. [Orwell]
Marszałek Kuchciński przeprasza za odszczurzanie, o którym mówił w Janowie Lubelskim. Posługiwał się przenośnią dla reformowania Polski, długiej i wielowątkowej. Ubolewa, jeżeli ktoś jego słowa zinterpretował nietrafnie. Jeżeli przypomnimy sobie “gorszy sort”, czy “zdradzieckie mordy” można by pomyśleć, że się utrwala obyczaj przepraszania za to, co pochodzi od samej góry.
Taką konkluzję wysnuł chyba Krzysztof Brejza z odpowiedzi na interpelację poselską Anny Sobeckiej z 2010 roku. Czytamy tam, że “w okresie sprawowania urzędu prezesa Rady Ministrów przez pana Jarosława Kaczyńskiego nagrody były przyznawane comiesięcznie wszystkim osobom zajmującym kierownicze stanowiska państwowe w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwach, urzędach centralnych oraz wojewódzkich (tj. około 200 osobom)”.
W ogóle przeszłość nie pieści naszych dygnitarzy. Prezydent Duda odwiedził protestujące w Sejmie matki niepełnosprawnych dzieci i zapewnił je o swojej pomocy. Na to jednak pokazano mu nagranie z kampanii prezydenckiej sprzed trzech lat, kiedy mówił, iżTo wstyd dla polskiego państwa, że takim osobom nie pomaga, że takie osoby oszukuje”.
Pomoc zaś niepełnosprawnym dzieciom zaproponował premier Morawiecki. Umożliwi ją danina solidarnościowa najbogatszych, która zostanie zapisana w Konstytucji. “Populizm i Socjalizm” – tak to podsumował niegdysiejszy krytyczny admirator PiS-u. Premier za to nie obejrzał kłopotliwego filmu, bo jeszcze nie zdążył niepełnosprawnym niczego wcześniej obiecać. Niemniej usłyszał, że premier Tusk potrafił obietnice składane im realizować w ciągu trzech dni.
Najzabawniej jednak wypada ekspiacja ministra Szyszki. Cieszy się on z zakończenia sporu między Komisją Europejską a polskim rządem w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej. Trzeba znaleźć winnych, którzy doprowadzili do zaginięcia tysięcy hektarów siedlisk w Puszczy Białowieskiej, ważnych dla Europy. Nie można łamać prawa UE. Postanowienie trzeba uszanować, jak również trzeba realizować prawo Unii po to, by występowały gatunki i siedliska, które zostały zniszczone –  powiedział na antenie TV Trwam. Michał Olszewski stwierdził, że “Gdyby Jan Szyszko przez kaprys Jarosława Kaczyńskiego został ministrem kultury, rozebrałby Wawel na cegły. Dla dobra kultury, oczywiście”.
Mamy więc kompletną paletę reakcji na zaszłości. Od ubolewania do zaprzeczania. Przeszłość jednak kształtuje rozumienie aktualnych wypowiedzi. Nie można przecież uciec od siebie. Nie da się. Tożsamość zawsze dogoni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przepraszam, ale nie odpowiadam na komentarze, bo odpowiedzi się nie pojawiają.