Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

poniedziałek, 20 listopada 2017

Gadane

“Perswazyjne użycie środków językowych jest skuteczne wtedy, kiedy odbiorca myśli o określonym elemencie rzeczywistości za pomocą znaków językowych przypisywanych temu elementowi przez nadawcę, przy czym te znaki językowe budzą w odbiorcy emocje zgodne z intencjami nadawcy”. Tak profesor Walery Pisarek opisuje funkcję języka w propagandzie. Mówca zatem, aby być rozumianym, musi mówić jak słuchacz. Więcej, ów powinien odczuwać emocje, przekazywane za pośrednictwem mowy. Jak to działa w praktyce?
– Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie – Donald Tusk.
@donaldtusk jako @eucopresident nic dla Polski nie zrobił. Dzisiaj, wykorzystując swoje stanowisko do  ataku na polski rząd atakuje Polskę – Beata Szydło. Co tu jest prawdą? Co oburza?
O islamie i liberalizmie tak mówi pani Ogórek: “Z punktu widzenia liberałów to przecież religia bardzo zacofana, jeśli chodzi o prawa kobiet, prawa obywatelskie, prawa człowieka. A jednak rządzony przez liberałów Zachód szeroko otwiera ramiona w tym kierunku. Dlaczego? Bo lewacko-liberalne media postrzegają tę dość prymitywną religię jako dogodny taran rozbijający fundamenty chrześcijańskiej Europy. Islam zalewający Europę ma im pomóc w wysadzeniu cywilizacji. I ruszyło rugowanie symboli chrześcijańskich z przestrzeni publicznej. Ten krzyż z pomnika papieża Polaka z Francji to tylko jeden z wielu przykładów”. Wynikałoby z tego, że chrześcijański nakaz miłowania bliźniego jest niszczącym religię wymysłem liberałów. Co więc wyznają i jakim podlegają emocjom ci, którzy nie są skłonni otwierać Europy islamskim uciekinierom wojennym?
“Niekonwencjonalny wizerunek orła u podstaw ratusza był wysublimowaną instalacją plastyczną, która aczkolwiek abstrahuje od altruistycznych sofizmatów i metafizycznego pietyzmu, to w konkluzji artysta był w swej wizji sugestywny, co zapewne jest w stanie udowodnić empirycznie”. Tak można przeczytać w urzędniczej odpowiedzi na pytanie, dlaczego godło, z okazji Święta Niepodległości umieszczone na miejskim ratuszu odbiegało od  standardu. Kto i jak to powinien rozumieć? Aczkolwiek nie wiadomo, powiedziałby pewnie ktoś obyty z kancelaryjnym językiem.
Zastanówmy się może jeszcze, do kogo się zwraca się polityk, który adwersarzom przypisuje posiadanie mord i nazywa ich kanaliami.
I może w ogóle pomyślmy, do kogo się zwracają nasze elity, władze i ich eksponenci oraz po co? No i dlaczego na przykład Marsz Niepodległości w najbardziej widocznej części wyglądał jak trybuna stadionu i jakie emocje naszym zdaniem wyrażał? I teraz dopiero się zastanówmy, co odczytał w nim mieszkaniec Zachodu?

To wschodnią czy zachodnią mamy oficjalną propagandę, a krytykując błądzący rząd pomaga się, czy szkodzi państwu?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza