Liczba wyświetleń w zeszłym tygodniu

sobota, 26 maja 2018

Podział

Nawet o tym nie wiedział, Że ma na dupie przedział. [Jan Sztaudynger]
Internet przemierzają fotografie, na których widać a to kotarę, zasłaniającą protestujące w Sejmie matki niepełnosprawnych dzieci, a to zadrapania tej z nich, którą strażnicy próbowali odwieść od rozwieszenia transparentu, informującego po angielsku o ich doli. Wszystko na próżno.
Jak bowiem pisze Oko.press Europejskie Forum Niepełnosprawności przesłało do NATO, europarlamentu i Komisji Europejskiej list, w którym ujawnia, że wezwało “polski rząd i parlament do natychmiastowego zakończenia tego nieludzkiego traktowania i natychmiastowej zmiany wszelkich poniżających warunków". Jako nieludzkie nazwano tam “uniemożliwianie wyjścia na zewnątrz, ograniczanie kontaktów z osobami z zewnątrz, zmuszanie do spania przy włączonym świetle”.
Jak się do tego wszystkiego dołączy szarpanie protestujących pań i to przy aktywnym udziale cywilnego funkcjonariusza, mamy komplet. Niczego już więcej nie potrzeba, aby udokumentować stosunek naszych władz do konstytucyjnie zawarowanych praw obywateli. Więcej, do własnych deklaracji o społecznej wrażliwości.
“Bez skruchy nie ma wybaczenia”, krzyczał niegdyś Gomułka z mównicy jakiegoś plenum swojej komuny. Dokładnie te same słowa powtarzał niedawno Jarosław Kaczyński, przypisując im chrześcijańską proweniencję i komentując tak rozłam w naszym społeczeństwie.
Dzięki protestowi mamy jasny obraz istoty polskiego podziału. Przecież niepełnosprawni się nie przyczynili do swojej doli. Nie mają najmniejszych powodów do ekspiacji, a mimo to ich demonstracja spotyka się z nieludzką reakcją władz, przekonujących jakoby były demokratyczne.
Mamy tu do czynienia z podobnym odruchem władzy jaki w niej budzi krytyka, formułowana przez “gorszy sort”, kanalie, rzekomych posiadaczy zdradzieckich mord nareszcie. Postponuje się ludzi, których prawa są uszczuplane, szczególnie kiedy oni protestują korzystając ze swoich podstawowych uprawnień.
A przecież nikt nie ma najmniejszej legitymacji do tego, aby poniżać kogokolwiek, współobywateli w szczególności, bo się nie godzą na nieludzkie traktowanie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza